Category Archives: Rosters

Roster 2021-2022

Chair: Janet Reyes
Vice-Chair/Chair-Elect: Rachel Starry
Secretary: Elisa Cortez
Delegate: Noah Geraci
Alternate Delegate: Alvaro Alvarez
Past Chair: Carla Arbagey, Judy Lee

Parliamentarian: David Rios
Alternate Parliamentarian: Jessica Kruppa

CAPA-L:
Chair: Michael Yonezawa
Carla Arbagey
Judy Lee
1st alternate: Jessica Geiser
2nd alternate: Andrew Lippert

Representatives to LAUC Systemwide Committees
Diversity: Rachel Starry
Research and Professional Development: Kat Koziar
Professional Governance: Michele Potter

Committee on Committees, Rules, Jurisdiction, and Elections
Chair: David Rios (2nd year)
Jesse Kruppa (2nd year)
Michele Potter (1st year)
Noah Geraci (alternate)

Committee on Diversity
Co-chairs: Sandy Enriquez (2nd year), Rachel Starry (2nd year)
Representative to CODEI: Sandy Enriquez
Judy Lee (1st year)
Carla Arbagey (1st year)
Jessica Geiser (1st year)
Alvaro Alvarez (1st year)

Committee on Personnel
Chair:  Rachel Starry (LAUC-R VC/CE)
David Rios (2nd year)
Michael Yonezawa (1st year)
Andrew Lippert (2nd year)

Committee on Research & Professional Development
Chair: Kat Koziar (1st year)
Jessica Kruppa (2nd year)
Rachel Starry (2nd year)
Jessica Geiser (1st year)

Committee on Professional Governance
Chair: Michele Potter (2nd year)
Kat Koziar (1st year)

Committee on Programs
Chair: Michael Yonezawa (2nd year)
Robin Katz (2nd year)
Michele Potter (1st year)

Academic Senate:  Representative to
Committee on Courses: Janet Reyes
Committee on Library & Scholarly Communication:

Roster 2020-2021

Co-Chairs: Carla Arbagey, Judy Lee
Vice-Chair/Chair-Elect: Janet Reyes
Secretary: Rachel Starry
Delegate: Sandy Enriquez
Alternate Delegate: Jessica “Jesse” Kruppa
Past Chair: David Rios

Parliamentarian: David Rios
Alternate Parliamentarian: Vacant

CAPA-L:
Chair: Yoko Kudo
Dani Cook (-Nov. 2020)
Michael Yonezawa
Carla Arbagey (Dec. 2020-)
1st alternate: Carla Arbagey (-Nov. 2020); Jessica Geiser (Dec. 2020-)
2nd alternate: Jessica Geiser (-Nov. 2020); Andrew Lippert (Dec. 2020-)

Representatives to LAUC Systemwide Committees
Diversity: Rachel Starry
Research and Professional Development: Christina Cicchetti (-Feb. 2021); Kat Koziar (March 2021-)
Professional Governance: Cherry Williams

Committee on Committees, Rules, Jurisdiction, and Elections
Chair: David Rios (1st year)
Jessica Kruppa (1st year)
Michele Potter (2nd year)
Noah Geraci (Alternate)

Committee on Diversity
Co-Chairs: Rachel Starry (1st year), Sandy Enriquez (1st year)
Representative to CODEI: Sandy Enriquez

Committee on Personnel
Chair: Janet Reyes (LAUC-R VC/CE)
Dani Cook (1st year) (-Nov. 2020)
David Rios (1st year)
Christina Cicchetti (2nd year)(-Feb. 2021)
Michael Yonezawa (2nd year)
Andrew Lippert (1st year) (Dec. 2020-)

Committee on Research & Professional Development
Chair: Christina Cicchetti (1st year) (-Feb. 2021)
Chair: Kat Koziar (2nd year) (Chair, March 2021-)
Jessica Kruppa (1st year)
Rachel Starry (1st year)

Committee on Professional Governance
Chair: Cherry Williams (1st year)
Michele Potter (1st year)
Andrea Hoff (2nd year)

Committee on Programs
Chair: Michael Yonezawa (1st year)
Co-Chair: Dani Cook (1st year) (-Nov. 2020)
Robin Katz (1st year)
Michele Potter (2nd year)

Committee on Mentoring
Inactive

Academic Senate:  Representative to
Committee on Courses: Cherry Williams
Committee on Library & Scholarly Communication: Steven Mandeville-Gamble

Roster 2019-2020

Chair: Ken Furuta (-Dec. 2019); Swati Bhattacharyya (-Jan. 2020); David Rios (pro tem)
Vice-Chair/Chair-Elect: Swati Bhattacharyya (-Jan. 2020); Vacant (Feb. 2020-)
Secretary: Jessica Geiser
Delegate: Brianna Marshall
Alternate Delegate: Judy Lee
Past Chair:  Kent LaCombe (-Jan. 2020); David Rios (Feb. 2020-)

Parliamentarian:
Alternate Parliamentarian:

CAPA-L:
Chair: Kat Koziar
Yoko Kudo
Dani Cook
Kuei Chiu [1st alternate]
Robin Katz [2nd alternate](-Jan. 2020); Jessica Geiser (Feb. 2020-)

Representatives to LAUC Systemwide Committees
Diversity: Carla Arbagey
Research and Professional Development: Dani Cook
Professional Governance: Cherry Williams

Committee on Committees, Rules, Jurisdiction, and Elections
Chair: David Rios (2nd year)
Michele Potter (1st year)
Noah Geraci (1st year)
Patricia Smith-Hunt (Alternate)

Committee on Diversity
Chair: Carla Arbagey (2nd year)
Ying Shen (1st year)
Michael Yonezawa (2nd year)
Judy Lee (1st year)

Committee on Personnel
Chair: Christina Cicchetti (pro tem) (2nd year)
Jessica Geiser (2nd year)
Michael Yonezawa (1st year)
Carla Arbagey (1st year)

Committee on Research & Professional Development
Co-Chair: Dani Cook (2nd year)
Co-Chair: Christina Cicchetti (2nd year)
Kat Koziar (1st year)

Committee on Professional Governance
Chair: Cherry Williams (2nd year)
Tiffany Moxham (1st year)
Andrea Hoff (1st year)

Committee on Programs
Chair: Janet Reyes (2nd year)
Judy Lee (1st year)
Michele Potter (1st year)
Robin Katz (2nd year)

Committee on Mentoring
Defunct

Academic Senate:  Representative to
Committee on Courses: Cherry Williams
Committee on Library & Scholarly Communication: Steven Mandeville-Gamble

Roster 2018-2019

Chair: Kent LaCombe
Vice-Chair/Chair-Elect: Ken Furuta
Secretary: Swati Bhattacharyya
Delegate: Janet Reyes
Alternate Delegate: Dani Cook
Past Chair: David Rios

Parliamentarian: Manuel Urrizola
Alternate Parliamentarian: Carla Arbagey

Representatives to LAUC Systemwide Committees
Diversity: Carla Arbagey
Research and Professional Development: Dani Cook
Professional Governance: Cherry Williams

Committee on Committees, Rules, Jurisdiction, and Elections
Chair: Kat Koziar (2nd year)
Carla Arbagey (2nd year)
David Rios (1st year)
Noah Geraci (Alternate)

Committee on Diversity
Chair: Carla Arbagey (1st year)
Ying Shen (2nd year)
Michael Yonezawa (1st year)

Committee on Personnel
Chair: Ken Furuta (1st year)
Jessica Geiser (1st year)
Swati Bhattacharyya (1st year)
Christina Cicchetti (1st year)

Committee on Research & Professional Development
Chair: Dani Cook (1st year)
Kat Koziar (2nd year)
Christina Cicchetti (1st year)

Committee on Professional Governance
Chair: Cherry Williams (1st year)
Tiffany Moxham (2nd year)
Patricia Smith-Hunt (2nd year)

Committee on Programs
Chair: Janet Reyes (1st year)
Judy Lee (2nd year)
Michele Potter (2nd year)
Robin Katz (1st year)

Committee on Mentoring
Chair:

Academic Senate:  Representative to

Committee on Courses: Christina Cicchetti
Committee on Library & Scholarly Communication:

CAPA-L:
Chair: David Rios
Kat Koziar
Yoko Kudo
Robin Katz [1st alternate]
Kuei Chiu [2nd alternate]

Roster 2017-2018

Executive Board

Chair: David Rios
Vice-Chair/Chair-Elect: Kent LaCombe
Secretary: Janet Reyes
Delegate: Michele Potter
Alternate Delegate: Christina Cicchetti
Past Chair: Kat Koziar

Parliamentarian: Michael Yonezawa
Alternate Parliamentarian: Manuel Urrizola

Representatives to LAUC Systemwide Committees
Diversity: Kent LaCombe
Research and Professional Development: Dani Cook
Professional Governance: Cherry Williams

Committee on Committees, Rules, Jurisdiction, and Elections
Chair: Kat Koziar (1st year)
Carla Arbagey (1st year)
Jessica Geiser (2nd year)
Judy Lee (Alternate)

Committee on Diversity
Chair: Kent LaCombe (2nd year)
JJ Jacobson (2nd year)
Judy Lee (2nd year)
Ying Shen (1st year)

Committee on Personnel
Chair: Kent LaCombe (1st year)
Michael Yonezawa (2nd year)
Jessica Geiser (2nd year)
Robin Katz (2nd year)

Committee on Research & Professional Development
Chair: Dani Cook (2nd year)
Cherry Williams (2nd year)
Swati Bhattacharyya (2nd year)
Kat Koziar (1st year)

Committee on Professional Governance
Chair: Cherry Williams (2nd year)
Tiffany Moxham (1st year)
Patricia Smith-Hunt (1st year)

Committee on Programs
Chair: Janet Reyes (2nd year)
Noah Geraci (2nd year)
Judy Lee (1st year)
Michele Potter (1st year)
Rhonda Neugebauer (1st year)

Committee on Mentoring
Chair: Krista Ivy (1st year)
Rhonda Neugebauer (2nd year)
Patricia Smith-Hunt (2nd year)

Academic Senate:  Representative to

Committee on Courses:
Committee on Library & Scholarly Communication:

CAPA-L:
Chair: Michael Yonezawa
David Rios
Kat Koziar
Yoko Kudo [1st alternate]
Ken Furuta [2nd alternate]

 

Roster 2016-2017

Executive Board

Chair: Kat Koziar
Vice-Chair/Chair-Elect: David Rios
Secretary: Kent LaCombe
Delegate: David Rios
Alternate Delegate: Judy Lee
Past Chair: Carla Arbagey

Representatives to LAUC Systemwide Committees
Diversity: Kent LaCombe
Research and Professional Development: Tiffany Moxham
Professional Governance: Michael Yonezawa

Committee on Committees, Rules, Jurisdiction, and Elections
Chair: Ken Furuta (Co-Chair with Sharon)
Rhonda Neugebauer
Jessica Geiser
Alternate: Sharon Scott (Co-Chair with Ken)

Committee on Diversity
Chair: Kent LaCombe
JJ Jacobson
Judy Lee
Zayda Delgado

Committee on Personnel
Chair: Eric Milenkiewicz
Robin Katz
Michael Yonezawa
Jessica Geiser

Committee on Research & Professional Development
Chair: Tiffany Moxham
Kat Koziar
Yoko Kudo
Cherry Williams
Dani Cook
Swati Bhattacharyya

Committee on Professional Governance
Chair: Michael Yonezawa
Tiffany Moxham
Cherry Williams
Sharon Scott
Ken Furuta

Committee on Programs
Chair: Rhonda Neugebauer
Judy Lee
Ying Shen
Janet Reyes
Noah Geraci

Committee on Mentoring
Chair: Krista Ivy
Rhonda Neugebauer
Patricia Smith-Hunt

Academic Senate:  Representative to
Committee on Courses: Tiffany Moxham
Committee on Library & Scholarly Communication: vacant

CAPA-L:
Chair: Christina Cicchetti
Michael Yonezawa
David Rios
Krista Ivy [1st alternate]
Judy Lee [2nd alternate]

Roster 2015-2016

Executive Board

Chair: Carla Arbagey
Vice-Chair/Chair-Elect: Julie Mason
Secretary: Kat Koziar
Delegate: Tiffany Moxham
Alternate Delegate: Anthony Sanchez (- Jan. 2016); Manuel Urrizola (Feb. 2016-)
Past Chair: Rhonda Neugebauer

Representatives to LAUC systemwide committees:
Melissa Cardenas-Dow (Diversity)
Julie Mason (Research and Professional Development)
Michael Yonezawa (Professional Governance)

Committee on Committees, Rules, Jurisdiction, and Elections:
Chair: Sharon Scott [2nd year]
Members:
Ken Furuta [1st year]
Rhonda Neugebauer [1st year]
Michael Yonezawa [alternate]

Committee on Diversity
Chair and systemwide representative: Melissa Cardenas-Dow [1st year]
Members:
Patricia Smith-Hunt [2nd year]
Denise Kane [1st year]
Stephanie Milner [1st year]

Committee on Personnel:
Chair: Julie Mason [1st year]
Members:
Michael Yonezawa [2nd year]
Robin Katz [1st year]
Denise Kane [1st year]
Alexandra Dolan-Mescal [Guest 1st year]

Committee on Research & Professional Development:
Chair and systemwide representative: Julie Mason [2nd year]
Members:
Kat Koziar [1st year]
Yoko Kudo [1st year]
Melissa Cardenas-Dow [1st year]

Committee on Professional Governance:
Chair and systemwide representative: Michael Yonezawa [1st year]
Members:
Ken Furuta [2nd year]
Sharon Scott [1st year]
Denise Kane [1st year]
Tiffany Moxham [1st year]

Committee on Programs:
Chair: Rhonda Neugebauer [1st year]
Members:
Anthony Sanchez [2nd year]
Denise Kane [1st year]
Judy Lee [1st year]
Ying Shen [1st year]

Committee on Mentoring:
Chair: Krista Ivy [1st year]
Members:
Anthony Sanchez [2nd year]
Julie Mason [1st year]

Academic Senate:
Academic Senate Committee on Courses: Tiffany Moxham [1st year]
Academic Senate Committee on Library & Scholarly Communication: Anthony Sanchez [1st year]

CAPA-L:
Chair: Patricia Smith-Hunt
Members:
Christina Cicchetti
Marie Bronoel
Krista Ivy [1st alternate]
Ying Shen [2nd alternate]

Parliamentarian: Vacant (Kat Koziar [alternate])

Webmaster: Yoko Kudo

Roster 2014-2015

Executive Board

Chair: Rhonda Neugebauer
Vice-Chair/Chair-Elect: Carla Arbagey
Secretary: Anthony Sanchez
Delegate: Christina Cicchetti
Alternate Delegate: Marie Bronoel
Past Chair: Michele Potter

Representatives to LAUC systemwide committees:
Carla Arbagey (Diversity)
Julie Mason (Research and Professional Development)
Sharon Scott (Professional Governance)

Committee on Committees, Rules, Jurisdiction, and Elections:
Chair: Sharon Scott [1st year]
Members:
Ken Furuta [2nd year]
Michael Yonezawa [2nd year]

Committee on Diversity
Chair and systemwide representative: Carla Arbagey [2nd year]
Members:
Christina Cicchetti [2nd year]
Anthony Sánchez [2nd year]
Patricia Smith-Hunt [1st year]

Committee on Personnel:
Chair: Carla Arbagey [1st year]
Members:
Patricia Smith-Hunt [2nd year]
Michael Yonezawa [1st year]
Julie Mason [1st year]
Jessica Greene [1st year]
David Rios [ex officio]

Committee on Research & Professional Development:
Chair and systemwide representative: Julie Mason [1st year]
Members:
Ken Furuta [2nd year]
Anthony Sánchez [2nd year]
Ying Shen [2nd year]
Jessica Greene [2nd year]
Carla Arbagey [2nd year]
David Rios [ex officio]

Committee on Professional Governance:
Chair: Judy Lee [2nd year]
Systemwide representative: Sharon Scott [2nd year]
Members:
Kuei Chiu [2nd year]
Julie Mason [1st year]
Ken Furuta [1st year]

Committee on Programs:
Co-Chair: Patricia Smith-Hunt [1st year]
Co-Chair: Manuel Urrizola [1st year]
Members:
Steve Mitchell [2nd year]
Anthony Sanchez [1st year]
Rhonda Neugebauer [1st year] (for LAUC-R Chair’s programs)

Committee on Mentoring:
Chair: Jessica Greene [2nd year]
Members:
Krista Ivy [2nd year]
Anthony Sanchez [1st year]
Patricia Smith-Hunt [1st year]

Academic Senate:
Academic Senate Committee on Courses: Carla Arbagey [2nd year]
Academic Senate Committee on Library & Scholarly Communication: Michael Yonezawa [2nd year]

CACLS:
Chair: Michele Potter
Members:
Patricia Smith-Hunt
Christina Cicchetti
Marie Bronoel [1st alternative]

Parliamentarian: Michael Yonezawa

Webmaster: Yoko Kudo

Roster 2013-2014

Executive Board
Chair: Michele Potter
Vice-Chair/Chair-Elect: Rhonda Neugebauer
Secretary: Carla Arbagey
Delegate: Julie Mason
Alternate Delegate: Trish Stumpf Garcia
Past Chair: Patricia Smith-Hunt

Committee on Committees, Rules, Jurisdiction, and Elections:
Chair: Sharon Scott [2nd year]
Members:
Ken Furuta [1st year]
Michael Yonezawa [1st year]
Marie Bronoel [alternate]

Committee on Diversity
Chair: Carla Arbagey [1st year]
Members:
Christina Cicchetti [1st year]
Ann Frenkel [1st year]
Anthony Sánchez [1st year]
Rhonda Neugebauer [continuing member through Oct.]

Committee on Personnel:
Chair: Rhonda Neugebauer [1st year]
Members:
Melissa Conway [2nd year]
Patricia Smith-Hunt [1st year]
Trish Stumpf Garcia [1st year]
David Rios [ex officio]

Committee on Research & Professional Development:
Chair: Ken Furuta [1st year]
Systemwide representative: Michael Yonezawa [2nd year]
Members:
Anthony Sánchez [1st year]
Ying Shen [1st year]
Jessica Greene [1st year]
Carla Arbagey [1st year]
David Rios [ex officio]

Committee on Professional Governance:
Chair: Judy Lee [1st year]
Systemwide representative: Sharon Scott [1st year]
Members:
Diane Bisom [2nd year]
Kuei Chiu [1st year]

Committee on Programs:
Chair: Christina Cicchetti [2nd year]
Members:
Steve Mitchell [1st year]
Manuel Urrizola [1st year]
Rhonda Neugebauer [1st year]

Committee on Mentoring:
Chair: Jessica Greene [1st year]
Members:
Christina Cicchetti [2nd year]
Krista Ivy [1st year]
Ann Frenkel [ex officio]
Manuel Urrizola [ex officio]

Academic Senate:
Academic Senate Committee on Courses:
Academic Senate Committee on Library & Scholarly Communication:

CACLS:
Chair: Kuei Chiu
Members:
Michele Potter
Patricia Smith-Hunt
Christina Cicchetti (1st alternate)
Michael Yonezawa (2nd alternate)

Parliamentarian:

Webmaster: Yoko Kudo

Roster 2012-2013

Executive Board
Chair: Patricia Smith-Hunt
Vice-Chair/Chair-Elect: Michele Potter
Secretary: Yoko Kudo
Delegate: Krista Ivy
Alternate Delegate: Marie Bronoel
Past Chair: Manuel Urrizola

Committee on Committees, Rules, Jurisdiction, and Elections:
Chair: Sharon Scott [continuing member, new term 1st year]
Members:
Linda Vida [2nd year]
Kuei Chiu [2nd year]
Ken Furuta [2nd year]

Committee on Diversity:
Chair & systemwide representative: Ying Shen [2nd year]
Members:
Ann Frenkel [2nd year]
Yoko Kudo [2nd year]
Rhonda Neugebauer [2nd year]

Committee on Personnel:
Chair: Michele Potter
Members:
Lizbeth Langston [2nd year]
Sharon Scott [2nd year]
Michael Yonezawa [2nd year]
Melissa Conway [1st year]
David Rios [ex officio]

Committee on Research & Professional Development:
Chair: Marie Bronoel [2nd year]
Systemwide representative: Michael Yonezawa [1st year]
Members:
Yoko Kudo [2nd year]
Ken Furuta [1st year]
Peter Bliss [1st year]
Susan Trujillo [1st year]

Committee on Professional Governance:
Chair: Michele Potter [2nd year]
Members:
Kuei Chiu [2nd year]
Judy Lee [2nd year]
Diane Bisom [1st year]

Committee on Programs:
Chair: Rhonda Neugebauer [2nd Year]
Members:
Ruben Urbizagastegui [2nd year]
Steve Mitchell [2nd year]
Christina Cicchetti [1st year]

Committee on Mentoring:
Chair: Krista Ivy [2nd year]
Members:
Patricia Smith-Hunt [2nd year]
Christina Cicchetti [1st year]
Ann Frenkel [ex officio]
Manuel Urrizola [ex officio]

Academic Senate:
Academic Senate Committee on Courses: Kuei Chiu
Academic Senate Committee on Library & Scholarly Communication: Rhonda Neugebauer

CACLS:
Chair: Judy Lee
Members:
Kuei Chu
Michele Potter
Marie Bronoel (1st alternate)
Krista Ivy (2nd alternate)

Parliamentarian: Manuel Urrizola

Webmaster: Yoko Kudo